تخریب ده‌ها هزار چیپ TSMC به خاطر یک اشتباه

« صنایع نیمه هادی تایوان » (TSMC)  که تامین بخش بزرگی از ابزارهای نیمه هادی جهان را بر عهده دارد، بر اثر یک اشتباه در خطوط تولید ده ها هزار ویفر سیلیکون را به مواد شیمایی غیر استاندارد آلوده کرده است.

این ویفرهای سیلیکون به عنوان پایه تولید کارت‌های گرافیک انویدیا و چیپ های موبایل مدیاتک، هواوی های سیلیکون و شرکت های دیگر استفاده می شود، در نتیجه احتمالا طی ماه های آینده شاهد کمبود این قطعات در خطوط تولید خواهیم بود.

خبر این واقعه ابتدا توسط رسانه های چینی منتشر شد و برخی آنرا مساله ای امنیتی عنوان کردند اما TSMC دلیل این ماجرا را ارائه مواد شیمیایی غیر استاندارد از سوی تامین کننده ها می داند. از این مواد نامناسب در تولید هزاران ویفر ۱۲ و ۱۶ نانومتری استفاده شده که چاره ای جز نابود کردن آنها وجود ندارد. ماده شیمایی مذکور یک ماده حساس به پرتو است که معمولا توسط شرکت هایی نظیر Shin-Etsu, JSR و Dow Chemical عرضه می شوند.

یکی از شرکت های طرف قرار داد TSMC انویدیا است که تولید کارت های گرافیک قدرتمند جی فورس RTX را به تایوانی سپرده اما این رویداد آنها را نیز با مشکل مواجه خواهد کرد. در نتیجه بازار کارت های گرافیک که تازه از دست استخراج کنندگان ارزهای مجازی خلاص شده بود، احتمالا دوباره شاهد کمبود خواهد بود.

این نخستین بار نیست که کارخانه های صنایع نیمه هادی تایوان با مشکل مواجه می شود و حدود شش ماه پیش هم آلوده شدن سیستم به بدافزار واناکرای آنها را مجبور به از دو خارج کردن چند خط تولید کرد که در نهایت به زیان ۲۵۶ میلیون دلاری منجر شد. تعداد دقیق ویفرهای تخریب شده مشخص نیست اما حدود ۹۰ هزار قطعه تخمین زده شده اند که در مجموع ارزشی بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار دارند.

برخی تحلیلگران بر این باورند که آلوده شدن ویفرهای TSMC و وقفه در روند تولید آنها به سود کسب و کار چیپ سامسونگ تمام خواهد شد.

www.rasamco.ir

سخت افزار سازان رسام

منبع : businesskorea

021-88916789