خرید دیتا کارتریج

چرا خرید دیتا کارتریج برای هر سازمانی ضروریست؟

برطبق گزارش Trendfocus توسط منابع Blocks & Files و Storage Newletter، در حالی که حجم تولید و محموله های هارد دیسک در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال قبل حداقل ۳۴ کاهش یافت و ظرفیت هارد دیسک ها نیز نسبت به سال گذشته کمتر شد، دیتاکارتریج های LTO (Linear Tape Open) در سال گذشته افزایش فروش را تجربه کردند. در واقع، تحلیلگران Trendfocus بر این باورند که خرید دیتا کارتریج برای آرشیو و ذخیره‌ سازی سرد (cold storage) حداقل تا سال ۲۰۲۷ به رشد خود ادامه خواهند داد.

(cold storage: منظور از cold storage یا نگهداری سرد، ذخیره اطلاعات به صورت Offline و بدون اتصال به اینترنت است. این نوع نگهداری مانع دسترسی هکر‌ها و بد‌افزار‌ها به اطلاعات می ‌گردد.)

پیش بینی افزایش رشد تولید و خرید دیتا کارتریج

Trendfocus پیش ‌بینی می ‌کند که ظرفیت Tape Driveها در سال‌های آینده با CAGR (نرخ رشد مرکب سالانه) ۲۱ درصد به رشد خود ادامه خواهد داد. جالب است بدانید که تیپ کارتریج های LTO  از شرکت هایی مانند  IBM، HPE  و Quantum توسط اپراتورهای مختلف دیتاسنترهای ابری برای ذخیره بایگانی اطلاعات آن ها استفاده می شود. از آنجایی که حجم دیتای سازمان ها معمولا هر سال افزایش می ‌یابد، تقاضا برای نوارهای مغناطیسی LTO نیز  در حال افزایش است.

مقایسه دیتا کارتریج، HDD و SSD

دیتا کارتریج LTO-8  با لایه مغناطیسی فریت استرانسیوم (SrFe) تیپ ها را قادر می‌ سازد تا ۵۸۰ ترابایت اطلاعات را ذخیره کنند که این مقدار تقریباً ۳۰ برابر بیشتر از هارد دیسک ‌های با ظرفیت بالاتر است. به گزارش  Trendfocus، در حالی که تولید و فروش محموله های دیتاکارتریج های LTO  در سال ۲۰۲۲ افزایش یافت، فروش هارد دیسک ها نه تنها در حوزه مصرف کنندگان معمولی، بلکه در حوزه دیتاسنترها و سازمان ها نیز کاهش یافت و این مساله قبلا هرگز اتفاق نیفتاده است.

در نهایت باید بگوییم سال ۲۰۲۳ سال سختی در بخش ذخیره سازی برای SSD و HDD است.

خرید دیتا کارتریج

۹ دلیل اصلی و تاثیرگذار در خرید دیتا کارتریج

در ادامه مطلب ما به بررسی ۹ دلیل اصلی برای خرید دیتا کارتریج پرداخته ایم که این دلایل باعث رشد استفاده از تیپ کارتریج در دیتاسنترها و کسب و کارهای مختلف شده است.

۱)ارزش خرید و قیمت دیتاکارتریج

از اصلی ترین موارد در هنگام خرید ذخیره سازها، قیمت آنهاست. قیمت پایین تیپ کارتریج و ارزش خرید آن دلیل اصلی استفاده از تیپ است. خرید و نگهداری از این دستگاه ارزان بوده و قیمت هیچ ذخیره ساز دیگری نسبت به دیتاکارتریج مناسب نیست. این دلیل به تنهایی میتواند باعث استفاده طولانی مدت از تیپ ها در دیتاسنتر شود.

۲)قابلیت حمل

تیپ کارتریج یک ذخیره ساز بسیار سبک، قابل حمل و جابه جاییست. این دستگاه فضای کمی را نیز اشغال می کند.پس از قیمت، قابل حمل بودن از مهمترین ویژگی های یک ذخیره ساز است تا در مواقع نیاز بتوان به آسانی آن را جابه جا کرد که دیتاکارتریج ها این ویژگی را دارند.

۳)عمر مفید

تیپ ماندگاری طولانی دارد. متریال سازنده این دستگاه از پلاستیکی مقاوم در برابر رطوبت و کپک، انعطاف پذیر و پایدار در برابر تغییر دمای هواست که این ویژگی ها باعث عمر طولانی تیپ کارتریج می شود. نوارهای مغناطیسی دارای ماندگاری استاندارد بیش از ۳۰ سال  و برخی از آن ها عمر مفیدی بیش از ۵۰ سال دارند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ روش برای محافظت و نگهداری تیپ کارتریج

خرید دیتا کارتریج
۴)قابلیت اطمینان

دیتاکارتریج یک ذخیره ساز بسیار قابل اعتماد است. درصد بالای مشکلات مربوط به شهرت بد دیتاکارتریج به اشتباهات انسانی برمیگردد. اگر تیپ کارتریج ها به درستی مورد استفاده قرار گیرند، مجدد قابل استفاده خواهند بود و در ویژگی قابلیت اطمینان با سایر رسانه های ذخیره ساز رقابت می کند.

اگر کاست آسیب ببیند، می‌ توانید با پیچاندن نوار مغناطیسی آن روی یک کاست خالی، اطلاعات را از آسیب دیدگی نجات دهید. تیپ درایوهای نیز بسیار قابل اعتمادند؛ آن ها قادر به هزاران ساعت فعالیت حتی در هنگام آسیب دیدگی هستند. در حقیقت تیپ درایو شما ممکن است از کار بیفتد، اما احتمال اینکه اطلاعاتتان نیز آسیب ببینند، بسیار اندک است.

۵)سریع، مناسب و قابل دسترس

تیپ یک ذخیره ساز سریع، آسان و قابل دسترس است. اگر از  (VTL) virtual tape libraries استفاده می ‌کنید، همچنان به تیپ برای تخلیه دیتا جهت ذخیره‌ بایگانی نیاز دارید.  VTLها سرعت بالایی دارند زیرا مبتنی بر دیسک هستند، اما مانند تیپ کارتریج قابلیت حمل ندارند.

تیپ ذخیره سازی مناسب و راحت برای بارگذاری دیتا بدون مسدود کردن شبکه های تولید یا کند کردن دیسک ها برای ایجاد Snapshot ها استفاده می شود.

(Snapshot: یک کپی ساخته شده از درایو دیسک یا دیتا در یک لحظه خاص در زمان)

۶)مقیاس پذیری

ذخیره ساز تیپ دارای طراحی تقریباً بی نهایت مقیاس پذیر است. با خرید دیتا کارتریج، شما می توانید از کل دیتاسنتر به وسیله تیپ پشتیبان تهیه کنید؛ سپس می توانید فردا، روز بعد و دوباره این کار را انجام دهید.

(مقیاس پذیری: ویژگی مطلوبی از یک سامانه، شبکه یا فرآیند است که به توانایی آن برای پاسخگویی به افزایش میزان بار کاری به سهولت دلالت می کند یا میزان آمادگی سیستم را برای افزایش بار کاری نشان می دهد.)

خرید دیتا کارتریج
۷)مصرف برق

مصرف برق تیپ درایو در سطح هر گیگابایت (GB) یا هر ترابایت (TB) بسیار کم است. با شناسایی «cold data» و انتقال آن به تیپ ها، سازمان ‌ها می ‌توانند مصرف انرژی را به طور چشمگیری کاهش دهند و در عین حال سرمایه و هزینه‌های عملیاتی دیتاسنتر را نیز کاهش دهند.

۸)عملکرد

تیپ درایوها با سرعت بسیار بالا (برای تیپ) در محدوده ۳۰ تا ۸۰ مگابایت بر ثانیه به طور مداوم و انفجاری تا ۳۰۰+ مگابایت بر ثانیه کار می کنند. با این سرعت ها، بارگذاری اطلاعات روی تیپ هنوز برای سازمان های بزرگ منطقی است.

۹)اتوماسیون (خودکارسازی)

اتوماتیک کردن پشتیبان گیری یک مزیت بزرگ تیپ کارتریج برای شرکت هاست. با استفاده از autoloader، سیستم‌ های tape backup می ‌توانند به طور مداوم اجرا شوند؛ این بدان معناست که بکاپ گیری ها امکان اجرا با حداقل دخالت انسان را خواهند داشت. وجود این ویژگی یک صرفه جویی در نیروی کار است که عملیات پشتیبان گیری را نیز به خوبی اجرا می کند.

خرید دیتا کارتریج

رفرنس ها:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-88916789