نصب دزدگیر

آموزش طراحی،نصب و اجرای دزدگیر اماکن

آموزش طراحی،نصب  و اجرای دزدگیر اماکن

قبل از هر اقدام جهت نصب و اجرا سیستم حفاظتی ( دزدگیر اماکن ) باید به چند نکته جهت بهبود کاربری و همچنین امنیت بیشتر محیط اشاره و توضیحات مختری درباره آنها ارائه می نماییم.

  • نوع دزدگیر با توجه به موقعیت و نوع کاربری ساختمان (اداری- تجاری – مسکونی)
  • محل نصب پنل مرکزی
  • انتخاب سنسور ها
  • محل نصب سنسور ها
  • محل نصب آژیر خطر

نوع دزدگیر :

اولین و مهمترین بخش در اجرای سیستم دزدگیر اماکن نوع ، کیفیت و کارایی آن می باشد که با در نظر گرفتن این مسایل و همچنین هزینه معقول محل مورد نظر را ایمن می نمایید.

با توجه به نصب دزدگیر در محیط های مسکونی ، اداری ، تجاری یا محل های خاص واستفاده کاربر از سیستم ، دستگاه هایی با سطح کارایی های مختلف در بازار موجود می باشد.

برای مثال در محیط های اداری، تجاری و ساختمان هایی که دارای چندین طبقه یا بخش می باشند می توان از سیستم هایی با قابلیت پارتیشن بندی استفاده نمود تا کاربران به راحتی بتوانند از سیستم استفاده نمایند.

تعریف پارتیشن بندی در سیستم دزدگیر اماکن :

تعریف پارتیشن در دزدگیر اماکن به این شکل می باشد که شما می توانید برای هر منطقه تعریفی خاص داشته باشید.

برای مثال در یک ساختمان ۴ طبقه می توانید ۴ پارتیشن تعریف نمایید قابلیت این پارتیشن بندی این میباشد که شما میتوانید از  دسترسی افراد به بخش های دیگر جلوگیری نمایید.یکی دیگر از مزیت های این کار برنامه ریزی ریموت ها و یا کدهای فعال سازی و یا غیر فعال سازی سیستم می باشد که میتوان تعریف نمود ریموت کاربر کدام بخش را روشن یا خاموش نماید یا فقط اجازه خاموش نمودن یا روشن نمودن دستگاه را به افراد بدهید.

محل نصب پنل مرکزی :

یکی دیگر از مهمترین موارد در نصب سیستم حفاظتی محل قرارگیری پنل مرکزی میباشد. معمولا پنل مرکزی را در محلی که ازنظر افراد خارج میباشد و کمترین محل تردد را دارند نصب میکنند. به عنوان مثال ( کابینت ها ، کمد ها ، اتاق سرور ،….)

مطالب مرتبط  امنیت سرور چیست؟ 7 مورد مهم برای تامین امنیت سرورها

انتخاب سنسور ها:

یکی دیگر از مهمترین عوامل بهبود عملکرد سیستم حفاظتی انتخاب نوع سنسور ها با توجه به محل نصب آنها میباشد. ارتفاع نصب، مساحت محیط ،کمینه و پیشینه دمای محیط ، تردد حیوانات و گردش هوا

با توجه به این توضیحات قبل از انتخاب سنسور به این موارد توجه داشته باشید.

محل نصب سنسور ها :

سنسور های چشمی PIR را در محل هایی قرار دهید که با توجه به محیط ، ورودی ها و پنجره ها ، اصولا محل های ورود و خروج را پوشش داده و در کمترین زمان ورود و خروج افراد را اعلام نماید.

جهت مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله بخش های اصلی سیستم دزدگیر مراجعه کنید.

محل نصب آژیر هشدار :

محل قرار گیری آژیر هشدار باید خارج از ساختمان  به صورتی باشد که حدالمقدور کمترین فاصله با پنل مرکزی را داشته و در ارتفاعی مناسب که خارج از دسترس افراد باشد نصب گردد.

طریقه سیم بندی دزدگیر اماکن :

در این بخش با ترمینال های دزدگیر که در اکثر آنها به یک شکل می باشد آشنا خواهید شد.

  ترمینال AC  :

این ترمینال جهت وصل برق ۲۲۰ شهری به دستگاه می باشد.

ترمینال BATT:

این ترمینال مختص به اتصال باطری به دستگاه می باشد

ترمینال AUX :

این ترمینال مختص به تغذیه سنسورها می باشد. این ترمینال دارای خروجی (+ و -) ۱۲ ولت می باشد که در هنگام وصل سنسور ها حتما ورودی + و  چشم ها رعایت گردد.

جهت مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله راهنمای نصب یک سنسور حرکتی PIR برای دزدگیر اماکن مراجعه کنید.

جهت تغدیه تلفن کننده از این ترمینال استفاده نگردد.

ترمینال SIR  : این ترمینال جهت وصل آژیر داخلی ( پیزو ) میباشد. این ترمینال دارای خروجی + و – می باشد که در هنگام وصل آژیر به آن حتما قطب + و – آژیر رعایت شود تا از صدمه دیدن آژیر جلوگیری شود.

مطالب مرتبط  6 اشتباه رایج در بکاپ گیری از اطلاعات

ترمینال : این ترمینال جهت وصل بلندگو خارجی میباشد. SP

ترمینال Z1.Z2.Z3 : این ترمینال ها جهت وصل آلارم سنسورها میباشد.

ترمینال : این ترمینال در اکثر دستگاه ها قابلیت تعریف به زون ۲۴ ساعته را دارد. Z4

ترمینال TAMPER : این ترمینال مخصوص سنسور ها می باشد و باید در حالت عادی کاملا بسته ( NC) باشد. در صورت استفاده از این ترمینال میتوانید با توجه به بروشور دستگاه حالت کارکرد آن با جامپر تعیین نمایید. شما میتوانید ترمینال تمپر سنسور ها را به ترمینال تمپر متصل نمایید تا در صورت باز شدن درب سنسور ها دستگاه عمل نموده و آژیر هشدار به صدا در آید.

در صورتی که پنل مرکزی ترمینال تمپر نداشت میتوانید ترمینال تمپر را سر راه ترمینال  NC چشم قرار دهید.با این کار در صورتی که درب چشم باز شود مدار چشم قطع میگردد و آژیر هشدار به صدا در می آید. مزیت این کار  این است که شما به راحتی میتوانید چشمی را که متصل به زونی که اعلام هشدار نموده را عیب یابی نمایید.

ترمینال TEL :

این ترمینال برای اتصال خط تلفن شهری به دستگاه تلفن کننده می باشد.

انواع زون ها :

زون :NO   NO  مخفف Normaly Open  می باشد.عملکرد این زون ها در واقع به این صورت می باشد که در زمان تشخیص رله سنسور که به صورت پیش فرض باز است بسته میگردد و در مدار اتصال ایجاد مینماید و آژیر هشدار را به صدا در می آورد.

زون :NC NC  مخفف Normaly Close  می باشد.عملکرد این زون ها در واقع به این صورت می باشد که در زمان تشخیص رله سنسور که به صورت پیش فرض بسته است باز میگردد و خط مدار را قطع مینماید و آژیر هشدار را به صدا در می آورد.

زون ۲۴ ساعته : زون ۲۴ زون آماده به کار همیشگی می باشد که در صورت تحریک سنسور چه در زمان مسلح بودن یا غیر مسلح بودن سیستم دستگاه عمل نموده و اعلام خطرمی نماید.بیشترین کاربرد این زون ها جهت دتکتورهای اعلام حریق ( سنسور دود ، سنسور حرارت ، سنسور گاز ) ، سنسورهای شیشه ، پدال و شستی های اضطراری می باشد.

مطالب مرتبط  چگونه شبکه خود را از حملات اسکن پورت ایمن کنیم؟

آموزش سری بستن چشم های دزدگیر :

در صورتی که شما نیاز به پوشش مناطق زیادی داشته باشید می توانید چشم ها را به صورت سری مطابق شکل زیر به پنل مرکزی نصب نمایید.این نوع اتصال در زمانی کارایی لازم را دارد که پنل مرکزی شما قابلیت اتصال بیش از ۴ زون را نداشته باشد.در سری بستن چشم ها چند نکته وجود دارد که به آنها اشاره مینماییم:

قبل از اتصال چشم ها به پنل مرکزی کاتالوگ دستگاه را مطالعه نمایید و ازحداکثر تعداد چشم های متصل به هر زون مطلع شوید.

حدالامکان در سری کردن ، تمامی چشم ها از یک نوع باشند تا در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد نگردد.

از هر چشم سیم جداگانه به دستگاه آورده و در دستگاه عمل سری کردن را انجام دهید.تا در صورت ایجاد مشکل به راحتی آن را عیب یابی نمایید.حدالمقدور سیم های چشم ها را لیبل گذاری نمایید.

تغذیه تمامی چشم ها به صورت موازی به دستگاه اتصال دهید.

نکات مهم :

پنل مرکزی را در کنار دستگاه های الکتریکی قرار ندهید.( به علت میدان مغناطیسی در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد میگردد)

چشم های الکترونیکی را در مسیر مستقیم تردد هوا ، نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.

www.rasamco.ir

سخت افزارسازان رسام

021-88916789