متاورس- metaverse

متاورس چیست؟ + بررسی کاربردها، ویژگی ها و میزان اهمیت Metaverse

متاورس چیست؟

متا  (Meta)، متاورس را به عنوان “تکاملی در آینده ارتباطات اجتماعی و جانشین اینترنت موبایل” تعریف می کند. در حالی که این تعریف به طور کلی درست است، مهم است بدانید که متاورس توسط متا کنترل نمی‌شود؛ هیچ شرکتی این کنترل را در دست ندارد. یک Metaverse می تواند هر فضای مجازی سه بعدی که توسط فناوری هایی از جمله: واقعیت مجازی  (VR)، واقعیت افزوده  (AR)، هوش مصنوعی  (AI)، اینترنت اشیاء (IoT) و بلاک‌چین باشد.

امروزه متاورس‌ های زیادی وجود دارند. اکثر آن ها توسط شرکت های فردی ایجاد شده اند و هدف خاصی را دنبال می کنند. تقریباً هیچ تعاملی بین Metaverseها وجود ندارد، زیرا استانداردهای اشتراک گذاری هویت کاربران و اطلاعات در فضاهای مختلف متاورس هنوز توسعه داده نشده‌اند.

Metaverse چه تفاوتی با اینترنت دارد؟

اگرچه متاورس اغلب تکامل آینده اینترنت در نظر گرفته می شود، اما تفاوت های قابل توجهی بین این دو وجود دارد. اینترنت، همانطور که همه می شناسیم، شبکه ای از وب سایت ها است. وب سایت ها در ابتدا فقط برای توزیع اطلاعات ایجاد شدند.

امروزه وب سایت ها اهداف مختلفی از خرید و سرگرمی گرفته تا ارتباطات را انجام می دهند. ظهور شبکه‌ های اجتماعی، اینترنت را به کانالی برای ارتباط افراد و به اشتراک گذاشتن زندگی شان با یکدیگر تبدیل کرد. اینترنت مکانی برای ذخیره و به اشتراک گذاری اطلاعاتی است که کاربران آن درباره آنچه در «دنیای واقعی» رخ داده است، تولید می کنند.

برعکس، متاورس یک دنیای مجازی است که کاربرانش در آن زندگی مجازی خود را «زندگی» می کنند! فعالیت‌هایی که در آن اتفاق می ‌افتد و اطلاعاتی که ذخیره می‌کند ممکن است هیچ ارتباطی با «دنیای واقعی» نداشته باشند. به عبارت دیگر، اینترنت امتداد دنیای واقعی است، در حالی که متاورس یک فضای مجازی ست که به موازات دنیای واقعی وجود دارد.

برای درک این تفاوت، پست کردن تصاویری از یک مهمانی شام با دوستان خود در شبکه های اجتماعی در مقابل برگزاری یک گردهمایی مجازی با دوستانتان در متاورس را در نظر بگیرید. در Metaverse ، شما می توانید بسیاری از تعاملات و رویدادهای زندگی روزمره تان را در فرم آواتار خود انجام دهید. آواتار شما می تواند با آواتارهای افراد دیگر تعامل داشته باشد.

شما می توانید مانند دنیای واقعی فعالیت های زیادی را در دنیای مجازی انجام دهید، مانند خرید و فروش کالا، شرکت در کنسرت، رفتن به موزه، ساختن یا بازسازی خانه و غیره.

نمونه هایی از پلتفرم های Metaverse

برای درک معنای متاورس، بهتر است به پلتفرم های اصلی ای که این تصویر را به واقعیت پیوند می زنند، نگاهی بیندازیم:

مطالب مرتبط  چگونه بدون نیاز به آنتی ویروس پولی کامپیوترمان را ایمن کنیم؟

Decentraland

 Decentraland یک محیط اجتماعی مجازی مبتنی بر بلاک چین است. از آن برای ساخت و ساز، تجارت، کسب درآمد و کاوش در دنیای مجازی استفاده می شود. این پلتفرم فرصت ‌های استثنایی برای مطالعه و لذت ‌بردن از تجربیات مجازی فراهم می‌ کند. از Decentraland می توان برای برگزاری جلسات و تجارت در بازارهای کالاهای مجازی و غیره استفاده کرد. همچنین در آن جا همانند زندگی واقعی، تعامل با سایر اعضا آسان است.

Sandbox

Sandbox یک دنیای مجازی سه بعدی است که بر روی بلاک چین اتریوم میزبانی می شود و در آن افراد می توانند با هم تعامل داشته باشند، چیزهایی بسازند و درآمد کسب کنند. دستگاه‌ های متعددی از جمله گوشی ‌های ویندوزی و گوشی های هوشمند توسط Sandbox پشتیبانی می ‌شوند. این پلتفرم با تجربیات جدید مجازی، شانس کسب درآمد را برای افراد فراهم می کند. اما استفاده از آن ارزان نیست.

بیشتر بخوانید: بلاک چین رتبه اول پرتقاضاترین مهارت‌های آزادکاری را تصاحب کرد

متاورس - metaverse

Bloktopia

 Bloktopia از واقعیت مجازی استفاده می کند تا تجربه ای همه جانبه را به کاربران ارائه دهد. Bloktopia یک ساختار مجازی ۲۱ طبقه است که نشان دهنده ۲۱ میلیون بیت کوین در حال استفاده می باشد. با تجربیات جدید مجازی، Bloktopia پتانسیل های درآمدزایی متنوعی را فراهم می کند.

افراد می‌توانند آواتارهای خود را طراحی کنند، در فعالیت‌های متعدد شرکت کنند، درباره رمزارزها آموزش ببینند و «املاک» مجازی در برج خریداری کنند. با استفاده از ابزار سازنده پلتفرم Bloktopia، می ‌توانید از این املاک برای ساخت آثار هنری، بازی‌ ها، سکانس‌ ها و سایر موارد نیز استفاده کنید.

Meta Horizon Worlds

کاربران می توانند معاشرت کنند، جلسات کاری داشته باشند، محیط مجازی را کاوش کنند، در فعالیت های مجازی شرکت کنند و در Horizon Worlds بازی کنند. یکی از برنامه های اجتماعی VR متا Horizon Worlds است. در دنیای  Horizon، فناوری بلاک چین استفاده نمی شود.

این ویژگی، بلوک ‌های سازنده VR کاربردی، مانند بلوک ‌های کد، موسیقی، و جلوه ‌های انیمیشن را دارد که علاوه بر تنظیمات VR قابل پیمایش، به توسعه ‌دهندگان محتوا کمک می ‌کند.

Metahero

 پروژه Metahero فناوری عملی را ارائه می دهد که به کاربران امکان می دهد اشیاء واقعی را اسکن کرده و آن ها را به قلمرو مجازی Metaverse  خود منتقل کنند. تمرکز آن بر آوردن مصنوعات فیزیکی به دنیای دیجیتال با استفاده از فناوری‌های اسکن فتوگرامتری Ultra-HD صورت می گیرد.

مطالب مرتبط  خطاهای سرور hp  و نحوه عیب‌یابی آن‌ها + مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری

کاربران می توانند با آواتارهای سه بعدی خود، از Metahero به عنوان پورتالی برای کاوش در  NFT، رسانه های اجتماعی، مد و سایر جنبه های متاورس استفاده کنند. Metahero آواتارهایی با کیفیت فوق العاده بالا از اشیاء دنیای واقعی، از جمله انسان ها ایجاد می کند.

ویژگی ها

کار متاورس بر اساس ویژگی های کلیدی زیر است:

  • امکان ایجاد و تغییر آواتارها
  • عملیات مبتنی بر بلاک چین
  • استفاده از زمین مجازی (parcels)
  • تجربه های همه جانبه (AR and VR)
  • تلاقی با هوش مصنوعی (AI)
  • سازمان‌های خودکار غیرمتمرکز (DAOs) برای حاکمیت
  • اعتماد به فناوری رابط انسان-کامپیوتر (HCI)
  • تمرکز بر تعاملات اجتماعی
  • پشتیبانی از Web3

اهمیت Metaverse

Metaverse  نه تنها یک فناوری جدید و نوظهور بلکه بخشی از چرخه تبلیغات امروزی است. این فناوری بر اساس سال ها تحقیق در زمینه هوش مصنوعی و تعامل همه جانبه است و کسب و کارها را به چندین روش متحول می کند.

۱)یک تکنیک جدید برای تعامل با کاربران

شما می توانید از Metaverse به عنوان یک شرکت استفاده کنید تا سطح جدیدی از تجربیات و گزینه های سرگرمی را به مشتریان ارائه دهید. اگر کسب و کار شما علی الخصوص در زمینه کاری خودتان جزء اولین ها در ارائه تجربه Metaverse به مشتریان باشد، مزیت رقابتی و توجه ها به آن جلب می شود.

راه های مختلفی برای تبلیغ شرکت شما در Metaverse وجود دارد، از جمله تجربیات بازی های مختلف، آیتم های مجازی و نمایشگاه های  AR/VR. کسب‌ وکارها می توانند از Metaverse برای ایجاد تجارب بازاریابی سه ‌بعدی استفاده کنند که از روش‌های جدید و جذاب است و می توانند توجه مشتریان بالقوه را جلب کند.

۲)فرصت حضور در رویدادهای مجازی برای کسب و کارها

برنامه ریزی یک کنفرانس یا رویداد زنده که به صورت آنلاین و حضوری قابل مشاهده باشد، کاری عجیب و غیرمعمول نیست. بسیاری از مردم نمی توانند برای شرکت در یک کنفرانس یا سخنرانی حرفه ای سفر کنند، اما این فقط بهانه ای برای عدم یادگیری بیشتر است. در مقایسه با جریان ساده ‌ای مانند استریم زوم یا گوگل میت، یک کنفرانس در متاورس به جای یک ویدیو دیگر در یک پنجره کوچک با نظرات زیر آن، می ‌تواند تجربه ‌ای کاملاً جذاب و عمیق از واقعیت مجازی با فرصت‌ های مناسب برای شبکه ‌سازی و مشارکت باشد.

بیشتر بخوانید : وای فای ۷ چیست؟ + بررسی ۵ دلیل برای ارتقا به Wi-Fi 7

متاورس - metaverse

۳) Metaverse رسانه جدیدی از تبلیغات را معرفی می کند

برندها می توانند از طریق پلتفرم های Metaverse در یک تجارت الکترونیکی با مخاطبان گسترده جهانی ارتباط برقرار کنند. کسب ‌وکارها باید تکنیک ‌های جدید برای داستان سرایی برند و تبلیغات عمومی را در متاورس معرفی کنند. داستان سرایی (Storytelling) یکی از موثرترین روش ها برای افزایش آگاهی و شناسایی برند است.

مطالب مرتبط  Screen Mirroring چیست؟ راهنمای اسکرین میرورینگ کردن صفحه گوشی در رایانه

۴) امکان بهبود کار تیمی و ایجاد فرآیندها

جلسات آنلاین و کار گروهی از راه دور واقعیت های جدیدی هستند که همه ما با آن کنار آمده ایم. این روش‌ ها بر ما تحمیل شد، اما در محیط‌ه ای اداری حضوری به همان اندازه مؤثر بودند. با استفاده از Metaverse می‌ توان جریان‌ های کاری را بهبود بیشتری بخشید.

۵) کیف پول های الکترونیکی و رمزارزها معاملات برای شرکت ‌ها را ساده‌ تر می ‌کنند

لذت بردن از مزایای دنیای دیجیتال بدون کیف پول رمزارزی، چالش برانگیز خواهد بود. کیف پول ‌های دیجیتال نیز توسط متاورس پشتیبانی می ‌شوند و به کسب ‌وکارها اجازه می ‌دهند تراکنش‌ ها را در اکوسیستم مجازی خود کنترل کنند.

اگرچه این مفهوم ممکن است برخی از کاربران تجاری را تحت تأثیر قرار دهد، اما فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال مزایای بیشتری نسبت به معایب شان دارند. با رمزارز، کاربران و شرکت‌ ها می ‌توانند هر معامله آنلاین را به راحتی انجام دهند. نیازی به اتصال حساب بانکی به دنیای مجازی نیست، پرداخت ‌ها فقط چند کلیک می ‌طلبد و تمام معاملات شفاف است.

جمع بندی مبحث بررسی تکنولوژی متاورس

متاورس یکی از فناوری‌ های کلیدی برای تغییر شکل دنیای دیجیتال در چند سال آینده خواهد بود. اخیرا یک نظرسنجی توسط شرکت فناوری Ciena نشان داد که ۷۸٪ از کاربران تجاری در سراسر جهان علاقه مند به استفاده از متاورس هستند. به همین دلیل برای شرکت ها بسیار مهم است که برای استفاده از این فناوری آمادگی لازم را پیدا کنند، قابلیت های بلاک چین را تقویت کنند، در برابر خطرات امنیتی Metaverse و بلاک چین تدابیر امنیتی اتخاذ کنند و عصر جدیدی از اینترنت را در آغوش بگیرند.

متاورس - metaverse

رفرنس ها

1 دیدگاه دربارهٔ «متاورس چیست؟ + بررسی کاربردها، ویژگی ها و میزان اهمیت Metaverse»

  1. بازتاب: بلاک چین رتبه اول پرتقاضاترین مهارت‌های آزادکاری را تصاحب کرد - سخت افزارسازان رسام

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-88916789