HPE سرورهای Superdome

HPE سرورهای Superdome خود را با تکنولوژی SGI بروز می کند

HPE سرورهای Superdome را با تکنولوژی NUMA ارائه می کند. آیا دو تکنولوژی قدیمی می تواند در دنیایی که محاسبات ابری در آن رواج دارد کاری را از پیش ببرد.

Hewlett-Packard Enterprise)HPE) که با بروزرسانی Superdome به ویژگی های جدید این سری به تکنولوژی SGI مجهز شده است ادعا دارد که میتواند از پس این چالش برآید.

HPE در اواخر سال ۲۰۱۶، SGI را خرید و مهر پایان زد بر نام و آوازه شرکتی که روزی ناز پرورده هالیوود بود. این شرکت در حدود ۱۹۹۳ موجودیت خود را در حالی جشن گرفت که کامپیوترهایش به خاطر خلق دایناسورهای پارک ژوراستیک از اعتبار بالایی برخوردار بودند.

بعد از آن با مدیریت زیگ زاگی مدیران مواجه شد و دوران سختی را شروع کرد و فرصت ها را یکی پس از دیگری از دست داد.

بالاخره در سال ۲۰۰۹  Rack-able Systems مالکیت SGI را بدست آورد ولی نام آن را SGI نگه داشتند چون اعتقاد داشتند که هر نامی به دلایل غیر قابل توضیح دارای ارزش های خاصی می باشد.

هر چند که شرکت قبل از HPE شروع بدی را از اول کرده بود ولی بالاخره HPE آنرا خرید هر چند که در آن زمان SGI بازیگر مطرحی نداشت ولی هنوز دارای امکانات و دارایی ها و امتیازات فنی فراوانی بود چیزی که دقیقا HPE دنبال آن بود و همانطور که می بینییم آن قابلیت ها آرام آرام از طریق HPE وارد بازار می شوند.

Superdome Flex جدید HPE

HPE جدیدا سرورهای Superdome خود را با تکنولوژی(in-memory Computing) (دیتا در رم) بر اساس تکنولوژی Numalink شرکت SGI ارائه داده است. Superdome همیشه نگین محصولات HPE بوده است که با معماری بسیار سنگین خود برای وظایف و ماموریت های پیچیده بکار گرفته می شوند ولی متاسفانه تا همین اواخر از پردازنده های از رده خارج Itanium استفاده می کرد.

مطالب مرتبط  خرید ذخیره ساز SAN :  بررسی انواع SAN Storage

چنانچه از شواهد و قرائن پیداست HPE به پردازنده Intel Xeon E7 مجهز شده است که این پردازنده آخرین ساخته Intel می باشد و دارای خصوصیات بسیار ویژه (Ras) (قابل اعتماد،در دسترس بودن،قابل مقایسه بودن) نسبت به پردازنده های Itanium و RISC می باشد. محصول جدید به عنوان Superdome Flex شناخته می شود و قابلیت پشتیبانی از ۳۲ پردازنده با ۴۸TB حافظه را دارد و این ویژگی ها آنرا برای استفاده در امور سنگینی مثل Apache spark،Sap Hand، Microsoft Sql و Oracle Database مناسب می کند.

HPE سرورهای Superdome

HPE سرورهای Superdome

سرورهایی با شاسی ۵U ارائه می کنند می توانند از GPU هم استفاده کنند امتیازی که در کارهای سنگین بسیار حائز اهمیت می باشد. یکی از امتیازات شرکت SGI تکنولوژی Numa link بود.

Numalink یکی از بهترین تکنولوژی های SGI بود که با استفاده از آن می توانید چندین Cpu و مموری را به هم وصل کرد.

این یک تکنولوژی جوان می باشد و مربوط به زمانی می شود که SGIs از چیپ های MIPS استفاده می کرد چیزی که سالهاست حالا اینتل از آن استفاده می کند.

تغییرات در دنیای دیجیتال باعث شده که بسیاری از شرکت های فعال در این حوزه تغییراتی را در روند تجارت خود ایجاد کنند.

شرکت ها نیاز دارند که برای موفقیت تغییراتی بزرگ را ایجاد کنند و تمرکز بیشتری بر روی دنیای دیجیتال داشته باشد.

HPE سرورهای Superdome

سرور های HPE Superdome X و MC990 X

HPE با تغییر نام SGI UV 300 سرورهای MC990X را خلق کرد و آنرا در پروژه بزرگ سرورهای in-memory هدف گذاری کرد.

مطالب مرتبط  Port Security چیست و چگونه ایمنی شبکه سازمان ها را تامین می کند؟

سیستم  Superdom x دارای ۱۶ سوکت و ۴۸ ترابایت رم است در حالیکه Superdom flex مجهز به ۳۲ سوکت و ۴۸ ترابایت رم بود.

یکی از تفاوت های بزرگ بین Superdome Flex و SuperDome X این است که Flex از پردازنده نسل جدید Skylake استفاده می کند در حالیکه Mc990X و SuperdomX از نسل قدیمی Broadwell بهره می برد.

یکی دیگر از مزیت های Superdomeflex این است از سیستم محافظت Superdomeflex برای حفاظت از حافظه استفاده می کند و از سیستم Memory-Driven Computing که HPE برای گسترش پروژه ماشین از آن استفاده می کرد بهره می برد.

SGI گرچه مدیریت خوبی نداشت ولی صاحب تکنولوژی خوبی بود و حالا HPE از آن بهره می برد Superdome در حال یک مهاجرت جالب توجه از سیستم HP-UX که با پردازنده Itanium کاری کرد به Linux با پردازنده Xeon می باشد.

و با تکنولوژی NUMA آرام آرام به بازیگر اصلی در عرضه محصولات بر اساس In-memory تبدیل می شود، چیزی که شرکت های مختلف برای افزایش سرعت و عملکرد و بهره وری بهتر به سرعت در حال گسترش آن هستند.

www.rasamco.ir

سخت افزار سازان رسام

منبع:networkworld

021-88916789