dhcp سرور

بررسی پروتکل مدیریت شبکه سرور dhcp و کلاینت + DHCP برای سوئیچ

سرور DHCP چیست؟

DHCP Server  یک network server  است که به طور خودکار آدرس های  IP، default gateways  و سایر پارامترهای شبکه را به دستگاه های کلاینت، ارائه و اختصاص می دهد این سرور بر اساس پروتکل استاندارد شناخته شده به نام Dynamic Host Configuration Protocol  یا DHCP به پرسش‌ های پخش‌ شده توسط کلاینت ‌ها پاسخ می ‌دهد.

یک سرور Dynamic Host Configuration Protocol به طور خودکار پارامترهای شبکه مورد نیاز برای کلاینت‌ ها را جهت برقراری ارتباط صحیح در شبکه ارسال می ‌کند. بدون این سرور، مدیر شبکه باید به طور دستی هر کلاینتی که به شبکه متصل می ‌شود پیکربندی کند که این موضوع به‌ ویژه در شبکه‌ های بزرگ می ‌تواند مشکل‌ ساز باشد. سرور DHCP معمولاً به هر کلاینت یک آدرس IP پویا منحصربه فرد اختصاص می ‌دهد و زمانی که قرارداد اجاره مشتری برای آن آدرس IP منقضی شود، آدرس تغییر می‌ کند.

مزایای سرور DHCP اختصاصی

یک رویکرد بهتر نسبت به تلاش برای استفاده از Dynamic Host Configuration Protocol در روتر/سوئیچ خود، استفاده از یک سرور DHCP متمرکز است. این امر به ویژه برای محیط‌ های شبکه‌ ای که نیاز به پشتیبانی از DHCP برای IPv4 و DHCP برای IPv6 به طور همزمان دارند، مفید است. تقریباً همه فروشندگان سرور DHCP از هر دو پروتکل پشتیبانی می کنند، بنابراین می توانید از یک رابط مدیریتی برای IPv4 و IPv6 استفاده کنید.

چندین مزیت وجود دارد که استفاده از  DHCPv6  را برای یک شرکت سودمند می کند:

 • داشتن یک سرور DHCPv6 که در سیستم مدیریت آدرس IP (IPAM) شما برای IPv6 یکپارچه شده است، دیدگاهی شفاف و امکان نظارت به دستگاه‌ های کلاینتی با قابلیت IPv6 می ‌دهد.
 • سرور DHCP ها واسط‌ های لاگ ‌گیری و مدیریتی فراهم می ‌کنند که به مدیران در مدیریت محدوده‌ های آدرس IP خود کمک می ‌کنند.
 • سرور DHCP ها می توانند افزونگی و در دسترس بودن بالا را ارائه دهند. اگر یکی از سرور DHCP ها از کار بیفتد، کلاینت ‌ها آدرس ‌های IP فعلی خود را حفظ می ‌کنند و باعث ایجاد وقفه در نودهای انتهایی نمی ‌شوند.
 • سازمان‌ ها یک سرور DHCPv6 که تجربه و آزمایش شده است، ترجیح می‌ دهند. به عنوان مثال، سرور DHCPv6 اینفوبلوکس توسط لابراتوار صدور گواهینامه‌ USGv6 به عنوان “IPv6 Ready” تایید شده است.
مطالب مرتبط  معرفی 10 سرویس فضای ابری رایگان برای اندروید و ios

سازمان‌هایی که شروع به پیاده‌ سازی IPv6 می ‌کنند، باید محدوده DHCP برای IPv4 را از روترها/سوئیچ‌ها جدا کرده و آن ‌ها را بر روی یک زیرساخت سرور DHCP قوی قرار دهند. این تغییر همچنین به این معناست که سازمان شما می ‌خواهد DHCP برای هر دو پروتکل به یک شکل عمل کند. سازمان ‌های بزرگ باید از سرور DHCP دوپروتکل متمرکز استفاده کنند تا آدرس ‌های IPv4 و IPv6 را به دستگاه‌ های کلاینت ارائه دهند.

بیشتر بخوانید : ترمینال سرور چیست و چرا کسب و کارها به آن نیاز دارند؟

dhcp سرور

DHCP Client چیست؟

یک DHCP Client دستگاه یا کامپیوتری در شبکه است که از Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) برای دریافت پارامترهای پیکربندی شبکه از جمله: آدرس IP، subnet mask ، default gateway و آدرس‌های سرور DNS از یک سرور DHCP استفاده می ‌کند.

بررسی عملیات DHCP Client

Dynamic Host Configuration Protocol  چارچوبی را برای انتقال اطلاعات پیکربندی به میزبان ها در شبکه TCP/IP فراهم می کند. DHCP Client یک میزبان اینترنتی است که از DHCP برای بدست آوردن پارامترهای پیکربندی مانند آدرس IP استفاده می کند.

این میزبان ممکن است از چندین سرور DHCP پیشنهاداتی دریافت کند و می تواند هر یک از پیشنهادات را بپذیرد. کلاینت معمولاً اولین پیشنهادی را که دریافت می کند، می پذیرد. پیشنهاد سرور DHCP تضمینی برای تخصیص آدرس IP به کلاینت نیست. با این حال، سرور معمولاً آدرس را تا زمانی که کلاینت فرمان رسمی درخواست آدرس داشته باشد، رزرو می ‌کند.

کلاینت در یک پیام DHCPREQUEST  یک درخواست رسمی برای آدرس IP ارائه شده به سرور DHCP برمی گرداند. سرور DHCP با برگرداندن یک پیام DHCPACK unicast به مشتری، تأیید می کند که آدرس IP به مشتری اختصاص داده شده است.

مطالب مرتبط  خطاهای سرور hp  و نحوه عیب‌یابی آن‌ها + مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری

مرور کلی DHCP Client

قابلیت پیکربندی کلاینت Dynamic Host Configuration Protocol  به یک DHCP client اجازه می ‌دهد تا هنگام درخواست آدرس از سرور Dynamic Host Configuration Protocol  از یک شناسه کلاینت، شناسه کلاس یا زمان اجاره پیشنهادی استفاده کند.

پارامترهای پیکربندی و سایر اطلاعات کنترلی در اقلام داده برچسب گذاری شده که در قسمت گزینه های پیام DHCP ذخیره می شوند، حمل می شوند. سرویس گیرنده DHCP با اجازه دادن به گزینه های زیر برای پیکربندی یک کلاینت DHCP ، انعطاف پذیری را فراهم می کند:

 • Option 12 : این گزینه نام کلاینت را مشخص می کند. نام ممکن است با دامنه محلی واجد شرایط لازم باشد یا نباشد.
 • Option 51 : در درخواست کلاینت (DHCPDISCOVERیا DHCPREQUEST) جهت اجازه دادن به کلاینت برای درخواست زمان اجاره آدرس IP استفاده می ‌شود.
 • Option 55 : به مشتری DHCP اجازه می دهد تا گزینه های خاصی را از سرور DHCP درخواست کند. دستور درخواست کلاینت ip dhcp به مدیر سیستم اجازه می دهد تا برخی از گزینه های درخواستی را غیرفعال کند و در نتیجه آن ها را از لیست درخواست حذف کند.
 • Option 60 : به کاربر اجازه می‌دهد که رشته شناسه کلاس فروشنده را برای استفاده در تعامل DHCP پیکربندی کند.
 • Option 61 : این گزینه توسط سرویس گیرندگان DHCP برای تعیین شناسه منحصر به فرد خود استفاده می شود.
 • Option 61 : سرورهای DHCP از این مقدار برای فهرست ‌نویسی دیتابیس پیوندهای آدرس خود استفاده می ‌کنند. انتظار می ‌رود که این مقدار برای تمام کلاینت ها در یک دامنه مدیریتی منحصر به فرد باشد.
 • Option 120 : برای تعیین یک آدرس IPv4 32-bit (باینری) جهت استفاده توسط Session Initiation Protocol  (SIP) برای پیدا کردن یک سرور SIP استفاده می شود.
 • Option 121 : این گزینه برای پیکربندی مسیرهای ثابت بدون کلاس با تعیین مقصدهای شبکه بدون کلاس استفاده می شود. یعنی هر ورودی جدول مسیریابی شامل یک subnet mask است. حداکثر ده مسیر ثابت بدون کلاس با استفاده از گزینه ۱۲۱ در سرویس گیرنده DHCP پشتیبانی می شود.
 • Option 125 : این گزینه توسط سرویس گیرندگان و سرور DHCP ها برای تبادل اطلاعات مخصوص فروشنده استفاده می شود.
مطالب مرتبط  10 پلتفرم و سایت هوش مصنوعی در سال 2023
dhcp سرور

DHCP  برای سوئیچ ها

یک Dynamic Host Configuration Protocol سرور، چارچوبی را برای ارسال اطلاعات پیکربندی به میزبان های سرویس گیرنده در یک شبکه TCP/IP  فراهم می کند. سوئیچ که به عنوان یک سرور DHCP عمل می کند می تواند به صورت پویا آدرس های IP و سایر پارامترهای پیکربندی را تخصیص دهد، و از هزینه‌ های اضافی که برای افزودن مشتریان به شبکه لازم است، بکاهد. شما می توانید یک سوئیچ را به عنوان سرور DHCP یا به عنوان سرور رله DHCP پیکربندی کنید، اما برای هردو نمی توانید.

ویژگی Dynamic Host Configuration Protocol به دستگاه سیسکو اجازه می دهد تا به عنوان میزبانی عمل کند که پارامترهای پیکربندی مانند آدرس IP را از سرور DHCP درخواست می کند.

بیشتر بخوانید : مقایسه SD-WAN و MPLS : کدام فناوری شبکه برای سازمان شما ایده آل است؟

dhcp سرور

رفرنس ها

1 دیدگاه دربارهٔ «بررسی پروتکل مدیریت شبکه سرور dhcp و کلاینت + DHCP برای سوئیچ»

 1. بازتاب: مقایسه SD-WAN و MPLS : کدام فناوری شبکه برای سازمان شما ایده آل است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-88916789