ماندن گوشی در شارژ از شب تا صبح، مشکلی ندارد؟

ماندن گوشی در شارژ از شب تا صبح مشکلی ندارد؟

شارژ گوشی در شب موردی است که بسیاری از کاربران برای پر کردن باتری گوشی به آن متکی هستند. اما آیا شارژ گوشی در شب کار درستی است؟

ماندن گوشی در شارژ از شب تا صبح

از ابتدای وجود دستگاه‌های موبایل همیشه این‌گونه موارد جای سوال و بحث داشته‌اند. در طول روز تلفن همراهمان را برای لحظه‌ای هم از خود جدا نمی‌کنیم و در انتهای روز فقط چند درصد از شارژ آن باقی می‌ماند. به همین دلیل با خستگی فراوان به رختخواب می‌رویم و گوشی خودمان را به پریز برق وصل می‌کنیم. سپس با تصور اینکه فردا صبح گوشی ما کاملا شارژ شده است به خواب می‌رویم. اما آیا واقعا اتصال گوشی به پریز برق در طول شب کار درستی است؟ آیا این کار به گوشی ما آسیب نمی‌رساند یا طول عمر باتری را کاهش نمی‌دهد؟ جواب‌ها و فرضیات فراوانی در این خصوص در سطح اینترنت یافت می‌شود؛ اما حقیقت اصلی کدام است؟ ماندن گوشی در شارژ از شب تا صبح مشکلی ندارد؟

شِین بروسکی مدیر عامل کمپانی کانادایی فاربی تکنیک سازنده لوازم جانبی موبایل در این خصوص پاسخ می‌دهد: اتصال گوشی در طول شب تاثیر بسیار مخربی بر گوشی شما نخواهد داشت و انجام آن بلامانع است. اسمارت‌فون شما همان‌طور که از نامش پیدا است، هوشمند است و پس از شارژ کامل، مسیر شارژ را مسدود می‌کند تا به گوشی شما آسیب نرسد.

تا به اینجا مشکلی وجود ندارد؛ اما مواقعی هست که اتصال طولانی‌ مدت گوشی باعث کاهش عمر باتری در گذر زمان می‌شود. به گفته خانم بروسکی، باتری‌های لیتیوم-یونی در صورت بالا رفتن دمای گوشی تاثیر ناخوشایندی از این دمای زیاد دریافت می‌کنند. در صورتی که گوشی شما دارای قاب محافظ باشد، بدون شک باعث جلوگیری از برون‌رفت گرمای آن خواهد شد و افزایش دما را به‌دنبال خواهد داشت. افزایش دمایی که در نهایت به اکسایش سلول‌های باتری می‌انجامد.

مطالب مرتبط  15 راهکار حیاتی برای تقویت امنیت ویندوز سرور

عمل اکسایش نیز منجر به کاهش عمر و شارژدهی باتری می‌شود. به تعبیری، در صورت اتصال گوشی به برق در طول شب، بهتر است قاب محافظ آن را جدا کنید.

حالت مناسب برای شارژ گوشی

حالت ایده‌آل باتری‌های لیتیوم‌-یونی این است که میزان شارژ آنها بین ۵۰ تا ۸۰ درصد بماند که همین مقدار باعث می‌شود گوشی شما کاملا احیا ‌شود و از آسیب‌های احتمالی به باتری نیز می‌کاهد. شارژ باتری در بازه‌های زمانی کوتاه به یون‌های آن، انرژی لازم جهت حرکت می‌دهد و بقای عمر باتری را در طول روز تضمین می‌کند. لذا شارژ باتری در بازه‌های کوتاه، از شارژ یکجا صفر تا ۱۰۰ بسیار ایمن‌تر است. البته شاید به‌ دلیل مشغله، کار ساده‌ای نباشد، اما حالت ایده‌آل باتری‌های لیتیوم-یونی به همین شکل است و در صورتی که می‌خواهید باتری شما بیشترین طول عمر را داشته باشد به همین صورت عمل کنید. ماندن گوشی در شارژ از شب تا صبح مشکلی ندارد؟

جهت مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله برنامه افزایش عمر باتری های گوشی های هوشمند مراجعه کنید.

راه‌های پیشگیری از آسیب باتری

بیشترین تهدید برای باتری، چرخه شارژ آن است. چرخه شارژ همان جایی است که باتری شما خالی‌ می‌شود یا تقریبا به نزدیکی‌ صفر می‌رسد و هر باتری تا انتهای عمر، تعداد چرخه شارژ مربوط به خود را دارد. شاید باتری شما تا انتهای عمر خود چرخه‌های زیادی طی‌ کند؛ اما بدون شک ظرفیت آن نیز در این مدت کاهش می‌یابد. زمانی می‌رسد که این باتری مدت بسیار کوتاهی گوشی شما را احیا می‌کند و بلافاصله باتری خالی می‌شود. خانم بروسکی می‌افزاید: برای پیشگیری از آسیب‌های احتمالی، سعی کنید حتی‌الامکان از شارژ صفر تا ۱۰۰ گوشی خودداری کنید؛ چراکه این عمل به کاهش عمر و همچنین گنجایش باتری ختم می‌شود. ماندن گوشی در شارژ از شب تا صبح مشکلی ندارد؟

مطالب مرتبط  معرفی و بررسی روش های آپدیت فریمور سرور HPE

www.rasamco.ir

سخت افزار سازان رسام

021-88916789