مقایسه سرور‌

بررسی و مقایسه سرور‌ های نسل ۱۰ و ۱۱ اچ پی

در حال حاضر که سرورها و فناوری های سرور همواره در حال تحول و تغییر می باشند، اطلاع از آخرین پیشرفت ها برای هر کسب و کاری بسیار مهم است. شرکت Hewlett Packard (HPE) در خط مقدم نوآوری سرورها قرار دارد و سری ProLiant آن مورد توجه عموم کسب و کارهای نیازمند به این تجهیزات است. ما در این مقاله به تجزیه و تحلیل و مقایسه سرور‌ های نسل ۱۰ و نسل ۱۱ اچ پی پرداخته ایم تا بتوانید سرور مطابق با نیاز مجموعه تان را انتخاب کنید.

نسل ‌های سرور: تفاوت ها، انتخاب گزینه مطابق با نیاز

هر سال بر حجم اطلاعات نیازمند پردازش و ذخیره افزوده می شود. برخی از مشاغل امروزی و مدرن نیازمند به سرور عبارتند از:

تولید محتوای ویدئویی با کیفیت بالا، تشخیص اشیاء و فعالیت آنها در ویدئو، گفتگوی کاربر با سیستم های اطلاعاتی به زبان های واقعی، ایجاد تصاویر فوتورئالیستی بر اساس توصیف شفاهی، تشخیص گفتار و ترجمه همزمان، تجزیه و تحلیل حجم عظیمی از داده های بدون ساختار و…

بسیاری از ابزارهای تصویری سازی، دیتای بیشتری را ایجاد می‌ کنند که نیاز به پردازش و ذخیره ‌سازی بیشتری در طول چند سال دارند. همچنین، دیتا باید ثبت، خوانده و منتقل شوند. این عملیات‌ها باید به سرعت، با صرف انرژی بهینه و هزینه کم انجام شوند.

مهمترین جزء هر سرور خصوصا در بحث مقایسه سرور ها، پردازنده است. اکثر سرورها پردازنده های x86 دارند. اینتل اولین پردازنده x86 خود را در اواخر دهه ۷۰ عرضه کرد. هر چند سال یک بار اینتل نسل جدیدی از پردازنده ها را توسعه می دهد. دلیل این امر نیازها و درخواست های روزافزون کاربران برای محاسبات با انرژی کارآمدتر و مولدتر است.

RAM‌ نیز به طور مداوم در حال توسعه است. امروزه ماژول های حافظه GDDR5 با ظرفیت نیم ترابایت در دسترس هستند. نصب ۸ ترابایت رم در یک سرور معمولی ۲ سوکتی و ارزان یک فرآیند نسبتاً ساده است.

مطالب مرتبط  فروش انواع ذخیره ساز تحت شبکه

جهت مطالعه بیشتر در این
زمینه می توانید به مقاله انتخاب
بهترین cpu برای سرور G10 Plus
مراجعه کنید.

بررسی و مقایسه رابط ها و پروتکل های سرورها

دستگاه‌های ذخیره سازی اطلاعات به سرعت در حال مدرنیزه شدن هستند. پروتکل‌های قدیمی SATA و SAS به عنوان یک عامل محدود کننده برای SSDهایی که از قطعات متحرک برخوردار نیستند، محسوب می ‌شوند:

از یک سو، این پروتکل‌ها دارای عملکرد گسترده و پیچیده‌ای هستند که در ssdها ارزشی ندارند.

از سوی دیگر، آنها به معنای وجود ویژگی ها و دستورات جدید نیستند.

رابط جدید NVMe با حذف محدودیت‌های موجود، اتصال مستقیم درایوها به گذرگاه‌های PCIe پردازنده را ممکن می‌سازد. ظرفیت رایج ترین SSD ها ۳۰ ترابایت است. تا ۲۴ درایو از این نوع می‌توانند در یک سرور دو واحدی نصب شوند (ظرفیت کل = ۷۲۰ ترابایت). برخی از سرورها امکان دستیابی به چنین ظرفیتی را فراهم می کنند، از جمله امکان دسترسی مستقیم پردازنده به هر درایو از طریق خطوط اختصاصی PCIe (بدون نیاز به استفاده از سوئیچ ها و کنترلرها). این امر حداقل تأخیر را هنگام دسترسی به اطلاعات مورد نیاز تضمین می کند.

همه این به روز رسانی ها و پیشرفت ها از طریق تکامل دستگاه ها به دست آمده اند.

جهت مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله بررسی جامع و خرید سرور HPE DL380 G11 مراجعه کنید.

مقایسه سرور

مقایسه سرور‌ های اچ پی : ویژگی ها و تغییرات از نسل دهم تا یازدهم

در این بخش به مقایسه سرور های نسل جدید و قدیم اچ پی از نظر ویژگی های: مدیریت، امنیت و بهینه سازی عملکرد می پردازیم.

قابلیت مدیریت

HPE بر روی اتوماسیون فرآیندهای مدیریت سرور، کارایی عملیاتی و همچنین چرخه عمر سرور تمرکز می‌ کند. با ساده‌ سازی راه ‌اندازی تجهیزات، نظارت بر زیرساخت و ارائه دسترسی به منابع محاسباتی، هزینه ‌های استفاده، مدیریت و نگهداری دستگاه‌ ها کاهش می ‌یابد.

مطالب مرتبط  خرید استوریج San Storage - Dell های سری All Flash

امنیت

HPE توجه زیادی به تامین امنیت زیرساخت از جمله کلیه نرم‌ افزارهای تعبیه شده و تمامی firmware دستگاه‌ های مرتبط با سرورها دارد. نسل جدید سرورها، توانایی‌ های امنیتی بهتری دارند. بیایید این توانایی‌ها را به طور دقیق ‌تر بررسی کنیم:

۱)یک سطح امنیتی اضافی از طریق HPE Trusted Supply Chain پیاده‌سازی شده است که در فرآیند تولید، کنترل امنیتی end-to-end سرورهای گواهی شده را بر عهده دارد.

۲)تضمین احراز هویت و اجازه دسترسی به اجزای سرور با نسخه جدید iLO6 (iLO یک زیرسیستم کنترل از راه دور و نظارت تعبیه شده در سرور است.) نسخه جدید، احراز هویت با استفاده از Security Protocol and Data Model (SPDM) را فراهم می‌کند.

۳)با استفاده از TPM (Trusted Boot Module)، نظارت بر بوت امنیتی افزایش یافته است.

۴)جلوگیری از تغییرات دسترسی احتمالی به شناسه ‌های منحصربه ‌فرد دستگاه – (۸۰۲٫۱AR) شناسایی امن دستگاه (iDevID) به طور پیش ‌فرض فعال است.

جهت مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله معرفی جامع سرور HP DL380 G10مراجعه کنید.

بهینه سازی عملکرد برای هر برنامه

نسل جدید سرورهای HPE ProLiant برای انجام کارهای مختلف، بالاترین سطح عملکرد را فراهم می کند. این نسل شامل تعداد زیادی معماری های سیستم می باشد مانند:

۱)پردازنده‌های Ampere Altra و Ampere Altra Max Cloud Native.

۲)نسل چهارم پردازنده های ‌Intel Xeon Scalable

۳)نسل چهارم پردازنده های  AMD EPYC

ویژگی های HPE ProLiant Gen11 جدید نسبت به نسل قبلی:

۱)ارائه ۵۰ درصد هسته بیشتر در پردازنده ها

۲)پشتیبانی از پهنای باند I/O دو برابر نسبت به نسل قبلی

۳)پشتیبانی از ۳۳ درصد تراکم بیشتر شتاب دهنده های گرافیکی در هر سرور

مقایسه سرور

مقایسه سرور‌ های HPE ProLiant DL380 Gen10 plus و Gen11

بهترین مدل پردازنده در +Gen10 از نوع Intel Xeon Scalable Platinum 8380 (40 هسته و ۲٫۳ گیگاهرتز) بود.

مطالب مرتبط  راهنمای کامل انتخاب سیستم ذخیره سازی – SAN ، NAS و DAS

در Gen11 بهترین پردازنده از نوع Platinum 8490H (60 هسته و ۱٫۹ گیگاهرتز) است.

حداکثر ظرفیت حافظه تغییر نکرده (۸ ترابایت – ۸ کانال/سوکت، حداکثر دو ماژول در هر کانال) ولی نوع و سرعت تغییر کرده است:

+Gen10 : حداکثر ۳۲ ماژول LRDIMM 256 گیگابایتی و ۳۲۰۰ MT/s

Gen11  :  نوع حافظه از DDR4 به DDR5 و ۳۲۰۰ MT/s به ۴۸۰۰ MT/s تغییر یافت.

افزایش شاخص ها منجر به افزایش قابل توجهی در کارایی می شود. هنگام پردازش حجم زیاد دیتا در حافظه، سطح کارایی بالا بسیار مهم است.

با ارتقاء سیستم باس از PCIe 4 به PCIe 5، امکان دو برابر شدن توان خروجی و بهبود عملکرد شتاب دهنده های گرافیکی، آداپتورهای شبکه و درایوهای NVMe فراهم شده است.

حسن به روزرسانی و خرید سرورهای جدید

کسانی که به دنبال عملکردهای پیشرفته هستند، با تهیه سرور های جدید از وجود آخرین نسل های پردازنده ها بهره‌مند میشوند. با مقایسه سرور‌ های نسل های مختلف، تفاوت آن ها به ویژه از نظر عملکرد و کیفیت مشهود است و این تفاوت ها در نهایت بر پتانسیل کسب درآمد یک شرکت تأثیر می گذارد. این درآمد می تواند به عنوان یک شبکه ایمنی برای جایگزینی سرورهای آینده یا ارتقاء اجزای جداگانه در صورت نیاز، عمل کند.

مقایسه سرور

رفرنس ها:

1 دیدگاه دربارهٔ «بررسی و مقایسه سرور‌ های نسل ۱۰ و ۱۱ اچ پی»

  1. بازتاب: بررسی جامع و خرید سرور HPE DL380 G11 - سخت افزار سازان رسام

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-88916789